Як не піддаватися негативним інформаційним впливам дізналися активні громадяни Херсонщини та різних областей країни

“Україна - це недокраїна”, “Захід втомився від війни”, “все не так однозначно”, “Зеленський - нелегітимний”, і ще безліч всім нам відомих наративів, які щодня ми бачимо та чуємо не лише від російських “експертів”, а й українців, які піддаються їх впливу.

Як навчитися не піддаватися негативним інформаційним впливам та що таке “інформаційна гігієна” активні громадяни Херсона та різних областей країни, а також представники деокупованих громад Херсонщини дізнавалися на вокршопі від Івана Антипенка, журналіста видання ГРУНТ, Радіо Свобода та Суспільне.

За даними дослідження USAID / Internews, доля тих, для кого питання вміння розрізняти неправдиві матеріали значно зросла у 2024 році. 83% опитуваних відомо про існування неправдивих матеріалів, 72% вважають, що в змозі їх відрізнити. Слід також зазначити, що у порівнянні з весною 2022 року значно зменшився час моніторингу новин (медіаспоживання).

Щоб не піддаватися негативним інформаційним впливам Іван Антипенко радить завжди мислити критично, не дозволяти емоціям брати верх над розумом та перевіряти інформацію, яка викликає у вас сумніви. Будь-які матеріали в медіа потрібно розглядати за такими критеріями:

  • заголовок (чи відповідає він суті повідомлення або просто привертає увагу);
  • емоції (яка тональність подачі – нейтральна чи емоційна);
  • першоджерело інформації (чи є посилання на джерело);
  • факти і судження (чим послуговується автор – реальними, підтвердженими фактами чи власною думкою та припущеннями);
  • експерти (чи є думки експертів відповідної галузі);
  • мета (для кого це повідомлення і з якою метою створено).

Учасники воркшопу мали нагоду попрактикуватися у аналізі матеріалів на прикладах існуючих статей як в українських, так і російських виданнях. Це дало змогу критично оцінити власні підходи до споживання інформації.

Пам'ятайте, що будь-яка неправдива, викривлена інформація та відверті фейки створені для того, щоб сіяти паніку та впливати на моральний стан населення. Тож, довіряйте, але перевіряйте!

Воркшоп був проведений Херсонським обласним благодійним фондом "Об'єднання" в межах ініціативи «Херсонська область: громадська безпека та відновлення в умовах змін» за сприяння Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та фінансової підтримки Уряду Данії.