"Розмови про відновлення" з Ігорем Цурканом, директором ГО "Херсонська ліга соціальних працівників", про роботу ГО в Херсоні та координацію між ними
Сьогодні у новому випуску "Розмови про відновлення" ми поспілкувалися з Ігорем Цурканом, директором ГО "Херсонська регіональна ліга соціальних працівників", про сьогоднішню ситуацію в Херсонській області, чого не вистачає для громадських організацій, про співпрацю з владою та бізнесом.
ГО "Херсонська регіональна ліга соціальних працівників" активно займалася гуманітарною діяльністю з початку повномастабного вторгнення, під час окупації та продовжує свою діяльність і сьогодні, допомагаючи речами першої необхідності сім'ям з дітками та маломобільним людям, відкриваючи соціальні пральні та проводячи активності для дітей та підлітків.
Наразі для Херсона стоїть питання не розвитку, а виживання: “Херсон є дуже небезпечною зоною. Якщо раніше ми бачили, що сьогодні в нас одна небезпека, через місяці з'явилася інша, то на сьогоднішній день ситуація критична. Бізнес, на мою думку, на нулі - середній та великий. Ситуація дуже складна,” - говорить Ігор Цуркан.
Соціальний статус людей дуже змінився. 60% населення Херсона - люди похилого віку, які точно не виїдуть, але яких треба підтримувати. Відповідно до цього, громадські організації мають орієнтуватися на таких людей та допомагати їм, вважає Ігор Цуркан.
Інколи влада намагається перекласти певну свою роботу на громадські організації. “Ми чудово розуміємо, що ми не можемо покладатися на владу. Але взаємозв'язок має бути 100%. Допомога та підтримка взаємовигідна. Міська влада перекладає на ГО певні свої функції, і ми це робимо, бо наша функція - допомогти людям. А влада бачить, що в нас це добре виходить”. ГО та волонтери можуть швидко реагувати на нові виклики, проте далі має безпосередньо долучатися влада. Але співпраця має бути прозорою, відкритою і зрозумілою з самого початку.
Кожна ГО у Херсоні займається своїм спектром і напрямком роботи, і всі знають хто чим займається, перенаправляючи один до одного. Але, на думку Ігоря Цуркана, як такої координації між різними ГО, між роздачою гуманітарної допомоги - фактично немає. Більше того, часто ГО в Херсоні стикаються з тим, що деякі “не місцеві” громадські організації та фонди необізнані у ситуації в Херсоні та області і часто виходить так, що надходить пропозиція з допомогою для тих територій, які на сьогодні в окупації.
“Є дружні організації, з якими ми працюємо. Які обізнані в ситуації, в діяльності нашої ГО і з такими ми працюємо. Але більшою мірою координація як така відсутня,” - говорить Ігор Цуркан.
До вторгнення одним із напрямків роботи Ігоря Цуркана був туристичний бізнес, тому ми не могли не поцікавитись його думкою, щодо ситуації з бізнесом у Херсоні та області: “Ситуація з бізнесом дуже складна. Більшість виїхали або релоковані. До війни Херсонщина мала дуже активний розвиток в туризмі, на жаль, сьогодні це все зупинилося через безпекову ситуацію. Наразі дві болючі теми для Херсона - це бізнес і освіта. І зараз ми маємо думати про те, як забезпечити людей в Херсоні найнеобхіднішим. Треба розвивати малий бізнес, дати людям можливість самим заробляти. Люди мають не тільки отримувати щось від міста, а і самим давати щось місту”. Держава має приймати в цьому активну участь - відкривати курси перекваліфікації, наприклад, створювати робочі місця. І це також питання координації і взаємороботи між владою і ГО.
Розмовляючи з Ігорем Цурканом, ми дійшли висновку, що відновлення міста та області неможливе без бажання самих мешканців працювати заради цього відновлення. “Ми чудово розуміємо, що ніхто з інших міст не приїде працювати в Херсон. Ми маємо самі шукати тут той ресурс і залучати людей до всіх процесів - відновлення, розвитку і зменшення негативних наслідків”.
Дивіться наш новий випуск та долучайтеся до обговорення.
* В інтерв'ю використані відео-кадри, надані ГО «Відокремлений підрозділ «Херсонська регіональна ліга соціальних працівників»